Strona Domowa » » » » Szabla Polska » Szabla Polska Kawaleryjska Wz. 1921/22 z Pochwą Moje konto Do kasy

Nasza oferta
 
 
 
 

Oferta Specjalna
więcej
 
Katana Zaraki Kenpachi Bleach 110cm
Katana Zaraki Kenpachi Bleach 110cm
159,00zl
149,00zl
 
 
 

Recenzje
więcej
 
Napisz recenzjęNapisz recenzję tego produktu!
 
 
 

Szabla Polska Kawaleryjska Wz. 1921/22 z Pochwą
Szabla Polska Kawaleryjska Wz. 1921/22 z Pochwą
Product stats Informacje o produkcie
Products name Nazwa: Szabla Polska Kawaleryjska Wz. 1921/22 z Pochwą
Products price Cena: 599,00zl 499,00zl
Opis produktu

Przedmiotem sprzedaży jest wierna w najdrobniejszych szczegółach – współcześnie wykonana idealna replika polskiej, oficerskiej szabli kawaleryjskiej wzór 1921/22r. z głownią stalową oraz chromowaną pochwą. Wymiary, skos i sposób produkcji zachowane książkowo.

UWAGA!!!

Temblak widoczny na zdjęciu gratis do zestawu.

(rapcie/żabki do szabli dostępne do zakupienia jako osobne produkty do tego modelu cena 59zł).

Opis i specyfikacja:

Głownia szabli stalowa, kuta ręcznie, przygotowana do hartowania, posiada jedną charakterystyczną dla tych szabel bruzdę. Rękojeść krzyżowo-kabłąkowa. Kapturek okrywa szczyt rękojeści i z przodu dochodzi do jelca. Oprawa rękojeści drewniana żłobiona w płytkie karbiki i pokryta skórą z drutem mosiężnym. Pochwa przy szablach oficerskich metalowa chromowana z dwiema ryfkami oraz z zaokrąglonym trzewikiem.

Długość całkowita w pochwie: 960 mm (ze skosem)
Długość całkowita  bez pochwy: 910 mm (ze skosem)
Ciężar:  ok 1870 gram
Ciężar bez pochwy: ok. 1155 gram
Grubość ostrza: 5 mm (ostrze zwężane ku końcowi)

Na ostrzu:
z obu stron napis "HONOR OJCZYZNA" oraz wizerunek orła z koroną zamknięty obustronnie dekoracyjnymi elementami roślnnymi.

Producent: mistrz kowalski pracujący dla naszego sklepu

Możemy wykonać na życzenie dowolny grawer lub spersonalizowaną dedykację.

Zarys Historyczny

Szabla ta wzorowana była na formie szabli podoficerskiej wz. 1921, różniła się od niej trzonem rękojeści obciąganym czarną cielęca skórą (również jaszczurem). Poprzeczne karbowania rękojeści wypełnione były splecionym podwójnie mosiężnym drucikiem. Szable dla oficerów produkowane były przez zakłady G. Borowskiego i A. Manna, warszawską Fabrykę Wyrobów Metalowych Konrada Jarnuszkiewicza i lwowską firme "ARMA" (produkującą rękojeści). Głownie przepisowych szabel wzoru oficerskiego miały 80 cm długości, 3,6 cm szerokości, krzywiznę na 3,2 cm. Były obustronnie szlifowane wklęsło w bruzdę i miały obosieczne pióro długości 22 cm. Pochwy szabel oficerskich wykonane były ze stalowej niklowanej blachy. Miały dwa pierścienie nośne z ruchomymi koluszkami i ostrogę. Oprócz szabel przepisowych, wiele było prywatnych szable tego wzoru, w które oficerowie  zaopatrywali się na własny koszt. Różniły się one od przepisowych  parametrami rękojeści i głowni - głownie miały więcej bruzd lub strudzin, większa krzywiznę itp. Większość szabel prywatnych,  wytwarzanych przez firmę G. Borowskiego , miała charakterystyczny trawiony ornament: orzeł na tarczy amazonek oraz  napis o treści patriotycznej - najczęściej  "Honor i Ojczyzna", sporadycznie "Za honor i ojczyznę", "Za wolność Ojczyzny", "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". Spotyka się również głownie (zarówno polskie jak i obcej produkcji) ozdobione podwójnymi napisami, np. "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród", "Za honor Ojczyzny 1921".     
      Oficerskie szable prywatne wytwarzała również firma Carla Eickhorna w Solingen (bardzo znana, sygnująca swoje wyroby napisem: "Carl Eickhorn- Solingen"). Szable te są bardzo rzadko spotykane. Różnią się od przepisowego wzoru kształtem rękojeści i głowni. Głownie są sięgnione przeważnie w dwie lub trzy strudziny (nigdy w jedną). Ornamentacje mieszczą się w typie dekoracji szabel krajowych, tylko orzeł w koronie jest trochę odmiennego kształtu. Bardziej masywne rękojeści obciągane są czarną cielęcą skórą lub jaszczurem i zaopatrzone w mosiężny oplot. Do szabel prywatnych wzoru 1921/1922 czasem stosowano  stare polskie głownie z XVIII i XIX w., jak również głownie szabel obcych wzorów. Np. używano bardzo wysoko cenionych rosyjskich kubanek (tj. szaszek wzoru kaukaskiego będących bronią czarnomorskich, terskich i kubańskich pułków kozackich, jak i carskiej straży przybocznej na przełomie XIX i XX w.) i dragonek wytwarzanych w Złatouście, czy też od austriackich i niemieckich (znacznie jednak rzadziej niż w wypadku szabel wz. 1917).
      Zgodnie z przepisami, szabla wz. 1921/1922 przysługiwała w omawianym okresie chorążym, natomiast podoficerom jazdy fasowano szable wzoru żołnierskiego. Mimo to niektórzy podoficerowie (od sierżanta wzwyż) nosili szable wzoru oficerskiego, w niklowanej oprawie, co było zwyczajowo tolerowane w całym ówczesnym wojsku. Szabel tego wzoru używali również oficerowie Polskiej Policji Państwowej, Straży Granicznej i Straży Więziennej.

"Dzieje szabli w Polsce" Włodzimierz Kwaśniewicz wyd II,  Bellona 1999

Wykonujemy również szable na specjalne zamówienie, skontaktuj się ze sklepem salon mieczy telefonicznie (798-272-210) lub poprzez e-mail (biuro@salon.mieczy.pl), aby zasięgnąć informacji.

 

Dodatkowe zdjęcia

Szabla Polska Kawaleryjska Wz. 1921/22 z Pochwą Szabla Polska Kawaleryjska Wz. 1921/22 z Pochwą Szabla Polska Kawaleryjska Wz. 1921/22 z Pochwą
Data dodania produktu: 09 wrzesień 2017.


Koszyk
więcej
 
produktów: 10
cena: 1,889,00zl
szczegóły - do kasy
 
 
 

Witaj, zaloguj się
 
e-mail
hasło (przypomnij)
 
Nie jesteś zarejestrowany?
Załóż u nas konto.
 
 
 

Szukaj
 
 

Wyszukiwanie zaawansowane
 
 
 

Aktualności
 
więcej »
 
 
 

Języki
 
Polski English German
 
 
 

Waluty
 
 
 
 

19677581 wywołań od 21 kwiecień 2008